Afrykański transport w pytaniach i odpowiedziach [Togo/Ghana]

– Ile osób mieści się do 5 osobowego samochodu?

Wnętrze arfykańskiego auta, tak zresztą jak wyobraźnia jego właściela wydaje się nie mieć granic. Do przeciętnego 5 osobowego samochodu zmieścić się może nawet 7 pasażerów: 4 z tyłu i 3 z przodu.

– Jak to możliwe?

Z tyłu sprawa jest raczej jasna. A z przodu? Po prostu na fotelu pasażera siedzą 2 osoby, a trzecia zamuje pół fotela kierowcy.

– Czy w takich warunkach da się prowadzić?

Widocznie się da, skoro się prowadzi! – Choć nam nadal trudno w to uwierzyć.

– A ile osób wchodzi do minibusa?

Znów wszystko zależy od wyobraźni. Ale spokojnie do 30…

– Czy to prawda, że w niektórych krajach funkcjonują też moto-taksówki?

Tak, są to zwykłe jednośladowce, jakich pełno w Europie które tu działają jak zwykłe taksówki i na krótszych trasach przewożą pasażerów. Oczywiście, jak na Afrykę przystało ich potencjał wykorzystany jest do granic możliwości. Po za tradycyjnym przypadkiem, gdy moto-taxi zabiera jedną osobę, zdarzają się sytuacje, gdy na motorze siedzi kierowca, jeden pasażer, a na kierownicy leży 20 kg bagaż pasażera! Nierzadko też moto-taksówki zabierają dwójkę, czy nawet więcej pasażerów (nasz zaobserwowany rekord to cztery osoby+kierowca oczywiście!).

– A co na to policja?

Generalnie nic. Choć w niektórych krajach są jednak pewne granice. Nie wolno np. podróżować na dachu, czy w bagażniku.I na to oczywiście jest sposób. Wystarczy zatrzymać się przed kontrolą (te stoją zawsze tych samych miejscach), wysadzić ponadprogramowych pasażerów, pozwolić im przedefilować przed nosem policji, a następnie tuż za rogatkami znów załadować ich na pokład. W ten sposób do 5 osobowego kombi zabrać można i 10 nieszczęśników.

Pozostajac przy tematyce kilka zdjec motoryzacyjnych:

Afrykanskie stacje benzynowe


Wycieraczki tez niektorzy maja niezle

No i jeszcze motorki

This entry was posted in afrykanski and tagged , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Afrykański transport w pytaniach i odpowiedziach [Togo/Ghana]

 1. Madzik says:

  Hej My podbilismy podobny rekord na Ukrainie pakując się do starej 5-osobowej łady w 7 osób plus 5 ok 17 kilowych plecaków i o dziwo drzwi sie domknęły;)

 2. Anonymous says:

  Cze
  My się w domu przygotowujemy do świąt, Wigilia Firmowa 22-12-2007na ok. 20:00, jeszcze nie wiadomo dokladnie gdzie, ale sie odbędzie serdecznie zapraszamy. Z innych rzeczy to nie dziala dzisiaj wasza strona http://www.bastazja.pl. Mam nadzieję że chwilowo, a nie zapomnieliście zapłacić abonamentu.
  Pozdro
  Michał Maternik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *