Matheran [Indie, Maharasztra]

Matheran – to najmniejsza i jednocześnie najbliższa Mumbajowi stacja górska Indii. W rezultacie też najdroższa. Szczególnie w czasie weekendów. “Jedna noc kosztuje 2 200 rupii. Wiesz, mamy weekend. Nigdzie taniej nie znajdziesz. No chyba, że przyjdziesz do mnie jutro. Wtedy łóżko dostaniesz za 700 rupii, ale dziś 2 200 rupii i nie ma rozmowy.” Co miałem zrobić wysupłałem te 2 200 INR i zostałem.
Do Matheran wjechać można bardzo klimatyczną wąskotorówką. Niestety w czasie mojej podróży zepsuła się lokomotywa i musiałem się przesiąść do samochodu.
Matheran jest jak na Indie bardzo specyficznym miejscem, bo na całym terenie zabronione jest używanie jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.
Można więc w niej odpocząć od zgiełku silników i nieustannego trąbienia klaksonów.
Spacerując lub jeżdżąc konno po ścieżkach łączących liczne punkty widokowe.
A wieczorem można też zaspokoić swoje żądze zakupowe spacerując po “matherańskich Krupówkach”
Na koniec jeszcze ciekawostka. Cmentarz Parsów, czyli potomków wywodzących się z Iranu wyznawców Zoroastryzmu – najstarszej wciąż istniejącej religii monoteistycznych. Na terenie Indii praktykowana jest ona od ponad 10 wieków przez nieliczną 100 tys. grupę wyznawców, zamieszkujących głównie okolice Mumbaju (tak się składa, że ta niewielka społeczność jest też jednocześnie największym skupiskiem Zoroastrian na świecie).
Tradycyjnie zoroastrianie pozostawali zwłoki swoich zmarłych w specjalnych wieżach milczeniach, tak by dzięki pomocy sępów mogły rozpaść się do “gołych kości”. Ten sposób pochówku praktykowany jest już znacznie rzadziej. Znacznie częściej przeprowadza się kremację lub chowa zmarłych w betonowych grobach.
I może jeszcze jedna ciekawostka osadzona w poprzedniej ciekawostce: Jednym z najbardziej znanych Parsów był Freddie Mercury. Farrokh Bulsara bo tak miał właściwie na nazwisko wokalista Queenu spędził w Indiach sporą cześć swej młodości, nic w tym dziwnego, bo stąd pochodzili jego rodzice.
This entry was posted in Indyjskie and tagged , . Bookmark the permalink.

One Response to Matheran [Indie, Maharasztra]

  1. Pingback: Toy train – Darjeeling [Indie, Bengal Zach.] | Bastazja.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *