Przemyśl i okolice [Polska]

W Bieszczady wyruszyliśmy dzień wcześniej. Dzięki temu mogliśmy zrobić sobie przerwę w podróży i zatrzymać się na prawie cały dzień w Przemyślu i okolicach. Zanocowaliśmy w Krasiczynie, tuż przy zamku. Wieczorem nie było za bardzo co robić wybraliśmy się więc do baru. Typowa konstrukcja, trochę większa buda wykończona nieśmiertelnym sajdingiem i niewielki ogródek z drewnianymi ławami. Stała klientela pogrążona w rozmowch o życiu, od razu widać, że na miejscu od zawsze. Małomiasteczkowa klasyka. Serwowali skórzanego kotleta, gumowe frytki i zimne piwo. Po pięciu latach przerwy wszystko smakowało tak prawdziwie polsko.

Ranek rozpoczęliśmy od zwiedzania zamku, do wnętrz wejść można tylko z przewodnikiem. Po raz kolejny uświadomiliśmy sobie, że nasze maluchy nie nadają się na tego typu wycieczki. Na pewno nie na te, które nie są przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Opowieść była ciekawa. Losy kolejnych właścicieli zamku – rodów Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Potockich, Pinińskich i Sapiehów. Może trochę przejaskrawiam, ale chyba wiecie o co mi chodzi:) I tak nieźle, że wytrzymały do połowy. Potem zaczęło się marudzenie, wizyty w toaletach i mniej lub bardziej udane próby dezercji.

Zamek jest pięknie odnowiony. Jego największą atrakcją są mury zdobione techniką sgraffito. Te niesamowite dekoracje ścienne przedstawiają między innymi: sceny biblijne, świętych, medaliony z popiersiami cesarzy i polskich królów. Ciągną się na całej długości murów zewnętrznych i od strony dziedzińca.

Z przewodnikiem zwiedzaliśmy przede wszystkim wnętrza. Niestety, poza jedną salą, z oryginalnego wyposażenia nie ocalało w zasadzie nic. Rekonstrukcje nie oddają nawet w połowie dawnej świetności zamkowo-pałacowych wnętrz.

Zaglądamy też  do kaplicy. Za niewielką opłatą można wziąć tutaj ślub.

Z Krasiczyna pojechaliśmy do Przemyśla, a konkretnie położonego na przedmieściach fortu Werner, jednego z najlepiej zachowanych i udostępnionych dla zwiedzających umocnień fortu z całej twierdzy Przemyśl.

W środku znajduje się bardzo fajna ekspozycja, przez co nie zwiedza się gołych murów. Wystawy oczywiście związane z historią fortu i szeroko pojętym tematami militarno-wojskowymi (prezentacje uzbrojenia, makiety wojskowości, i rekonstrukcje okopów).

Widać, że ktoś włożył sporo wysiłku, by twierdza znów żyła. Fajnie by było gdyby Modlin też kiedyś spotkał taki los.

Na koniec przeszliśmy się jeszcze takim przyjemnym tunelem. Niektórzy się nawet trochę bali. A potem pojechaliśmy na spotkanie z Dobrym Wojakiem Szwejkiem.

Pogodę jak widać na zdjęciach mieliśmy wspaniałą. Jeśli mogę trochę ponarzekać, to nawet za wspaniałą. Koło południa gorąc doskwierał nam wszystkim i każdemu z osobna. Niby po Indiach powinniśmy być przyzwyczajeni, a tu proszę, nic podobnego. Postanowiliśmy uciekać od upałów. Najpierw na lody, a potem w podziemia. Lodziarnia do której poszliśmy wygrała ostatnio jakiś ogólnopolski konkurs i tłumy były w niej nieprzeciętne.

Podziemia były chyba największą atrakcją dnia. Po pierwsze, było w nich przyjemnie chłodno. Po drugie, choć są raczej niewielkie (zwiedza się w zasadzie jedną piwnicę i kawałek korytarza), to pokazują kawał miejskiej historii. W szczególności, że ten udostępniony do zwiedzania korytarz to najprawdziwszy kolektor ściekowy! Rewelacja.

This entry was posted in polskie and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *