Toy train – Darjeeling [Indie, Bengal Zach.]

Zbudowana pomiędzy 1879 – 1881 wąskotorowa 86 kilometrowa linia pomiędzy New Jalpaiguri a Darjeeling jest jedną z najbardziej znanych tras kolejowych w Indiach. Nawet UNESCO doceniło wyjątkowość tego odcinka i wciągnęło go na listę Światowego Dziedzictwa (razem z dwiema innymi zabytkowymi trasami kolejowymi).

O atrakcyjności trasy decyduje różnica wysokości między stacją początkową (100 m) i końcową (2200 m), piękne widoki, no i dość nowatorskie rozwiązania inżynieryjne, jakie zastosowano przy jej budowie. Chodzi przede wszystkim o tzw. loopy i z-rewersy. Zastosowanie obu było przejawem inżynierskiego geniuszu, który za wszelką cenę chciał pokonać niesprzyjające ukształtowanie terenu. Te pierwsze to po prostu małe pętle, na których pociąg wykonując pełne koło, stopniowo wspinając się coraz wyżej i w końcu wiaduktem przejeżdżając nad własnymi torami. W ten sposób na dość niewielkim obszarze udaje mu się łatwo zdobyć wysokość.

Te drugie to tory ułożone w rodzaj zygzaka, na którym pociąg wjeżdża na bocznicę, po czym lokomotywa musi przejechać na koniec składu i pociągnąć całość w przeciwnym kierunku. Najczęściej takie z-rewersy znajdują się na stacjach kolejowych.

Z turystycznego punktu widzenia ciekawe jest też to, że linia kolejowa pokrywa się z główną trasą dojazdową, a dokładniej drogą lub prowadzi tuż obok niej. Dzięki temu miejscami przypomina miejską trasę tramwajową.

Na części trasy z Darjeeling do Ghum (najwyżej w Indiach położona stacja kolejowa) i z powrotem trzy razy dziennie uruchomione są specjalne przejazdy składem ciągniętym przez parowóz. (W sezonie bilety na przejazd trzeba kupować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.) Właśnie takim pociągiem wybraliśmy się na przejażdżkę. Czad! Zobaczcie sami:

 

 

O innych zabytkowych pociągach Indii można przeczytać tu:

http://www.bastazja.pl/matheran-indie-maharasztra/

http://www.bastazja.pl/podroz-koleja-skraca-czasu-przejazdu-pociagiem-indie-tamil-nadu/

Wśród tych najbardziej znanych do zobaczenia pozostały nam jeszcze dwie linie: Kangra Valley i Kalka – Shimla. Obie chcemy obejrzeć jeszcze w tym roku. Może się uda. Któż to wie?

This entry was posted in Indyjskie and tagged , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Toy train – Darjeeling [Indie, Bengal Zach.]

 1. Grzes says:

  A w ktorym roku zostala zbudowana ta kolej? Zostala zaprojektowana przez Naszych (w sensie Brytoli)?

 2. Grzes says:

  A czemu nie ma materialu z tymi loopami?

 3. Bastek says:

  Mam na filmie, ale był za długi w sumie mało na nim widać, więc nie zamieściłem.

 4. Bastek says:

  Tak przez Brytyjczyków. Daty dodałem w tekście.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *