Z wizytą w plemieniu Apatani [Arunachal Pradesh, Indie]

Zamieszkujące dolinę Ziro plemię Apatani znane jest przede wszystkim dzięki noszonym przez kobiety tatuażom na twarzy i charakterystycznym zatyczkom zwanym yaping hurlo w nosach. Podobno tego typu anty-ozdoby miały zniechęcać mężczyzn z sąsiednich plemion do porywania słynących z urody pań Apatani. W latach 80-tych ustały wojny plemienne i zwyczaj zaczął stopniowo zanikać. Pamiątki dawnej tradycji można dziś odnaleźć jedynie na twarzach starszych przedstawicielek Apatani.



Okazuje się jednak, że niecodzienne tatuaże to tylko jeden z elementów niezwykle ciekawej kultury plemiennej. Wielu antropologów miałoby tu szerokie pole do popisu.Poniżej kilka wybranych zwyczajów i tradycji, które udało mi się zaobserwować. Może kogoś zainspirują do podróży do Arunachal Pradesh. Jeśli tak to z czystym sercem organizację Ngunu Ziro, z której pomocy korzystałem podczas pobytu w Ziro.

Wioska Apatani zwyczajowo składa się z 7 kręgów. W pierwszym są domy, potem święty las i spichlerze, sadzonki ryżowe, pola ryżowe, bambusy, las prywatny i las wspólnoty. Domostwa, w zabudowie zwartej, przedzielają raczej przestronne ulice. Do budowy domów wykorzystuje się bambus i drzewo – tradycyjnie, a ostatnio także beton i cegły – nowocześnie. Domy są parterowe na lekkim podwyższeniu, z kilkoma schodkami zwykle zrobionymi z desek.

W każdej wiosce jest kilka platform lapan tradycyjnych miejsc spotkań starszyzny, tuż obok znajduje się zwykle słup wznoszony w czasie największego święta całej społeczności – Myoko. Według wierzeń taki słup zwany babo ma pierwiastek żeński. Dodatkowo podobne słupy są też przed poszczególnymi domami, symbolizując ile synów na wydaniu jest w danym domostwie. W każdej wiosce jest też nago – miejsce, gdzie mieszka dobry duch Myoko, tu można skryć się przed złym duchem.

Apatani chowają swoich zmarłych grobach w ziemi. Miejsca pochówku oznaczone są bambusową konstrukcja przypominającą trójnóg, na której są cztery półki symbolizujące kolejne etapy drogi do nieba. Bardziej wystawne konstrukcje mają księża,  kobiety mają raczej skromniejsze groby oznaczone tylko patykiem. Apatani jako animiści, nie wierzą w reinkarnację.

Jeden z tradycyjnych domów

 świątynia nago

 Bambusowe ogrodzenia, bambusowe domy, przy większości stoi jeden lub dwa słupy babo

This entry was posted in Indyjskie and tagged , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *